WLB92ZC1100ACT
DigiKey Part Number
2170-WLB92ZC1100ACT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLB92ZC1100ACT
Description
WORK LIGHT DIMMABLE 1100MM
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White, Cool 43.31" (1100.0mm) 120VAC Tubular, Diffused
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WLB92ZC1100ACT Models
Category
Features
Cascadable, Dimmable
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Housing Material
Aluminum (Al)
Series
Rated Life
50,000 Hours
Packaging
Box
Termination Style
Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C
Illumination Color
White, Cool
Ingress Protection
IP40
Luminous Flux
7150lm
Lens Type
Tubular, Diffused
Length
43.31" (1100.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
3.82" x 4.09" (97.0mm x 104.0mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
120VAC