WLB92XG1100PBQ
DigiKey Part Number
2170-WLB92XG1100PBQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLB92XG1100PBQ
Description
WLB92 WORK LIGHT BAR; SWITCHED O
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light Green 43.31" (1100.0mm) 24VDC Tubular, Diffused
Category
Voltage - Supply
24VDC
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Features
Dimmable, On/Off Switch
Series
Housing Material
Aluminum (Al)
Packaging
Box
Rated Life
50,000 Hours
Part Status
Active
Termination Style
Connector (M12)
Illumination Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Luminous Flux
2975lm
Ingress Protection
IP40
Length
43.31" (1100.0mm)
Lens Type
Tubular, Diffused
Profile (W x H)
3.82" x 4.09" (97.0mm x 104.0mm)