QS18VN6FF100Q8
DigiKey Part Number
2170-QS18VN6FF100Q8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18VN6FF100Q8
Description
PHOTO SEN FIXED 100MM NPN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 3.937" (100mm) NPN - Dark-ON/Light-ON
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QS18VN6FF100Q8 Models
Category
Response Time
850µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
Red LED
Packaging
Bulk
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, NEMA 6P
Sensing Method
Background Suppression
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Sensing Distance
3.937" (100mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
10V ~ 30V