QS18AB6AFF200Q5
DigiKey Part Number
2170-QS18AB6AFF200Q5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18AB6AFF200Q5
Description
WORLD-BEAM: ADJUSTABLE FIELD FOR
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optical Sensor 7.874" (200mm) NPN/PNP - Light-ON
Category
Output Configuration
NPN/PNP - Light-ON
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Light Source
Red (630nm)
Series
Connection Method
Connector
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Part Status
Active
Adjustment Type
Adjustable
Sensing Distance
7.874" (200mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V