Q12AP6FF50Q3
DigiKey Part Number
2170-Q12AP6FF50Q3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q12AP6FF50Q3
Description
PHOTO SEN 50MM LO PNP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 1.969" (50mm) PNP - Light-ON
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Q12AP6FF50Q3 Models
Category
Response Time
1.3ms, 900µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
PNP - Light-ON
Series
Light Source
Red LED
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC
Sensing Method
Background Suppression
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Sensing Distance
1.969" (50mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
10V ~ 30V