K30LGXXPPB2Q
DigiKey Part Number
2170-K30LGXXPPB2Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K30LGXXPPB2Q
Description
K30L SERIES EZ-LIGHT: 1-COLOR IN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Current Rating (Amps)
150mA (DC)
Mfr
Voltage Rating - DC
30 V
Series
Actuator Type
Round, Button, Domed
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Green
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
30 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Connector
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C