SR071C103JAATR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 980
Datasheet
In Stock: 0
KEMET
10000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR071C103JAATR1
DigiKey Part Number
SR071C103JAATR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR071C103JAATR1
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)