1206YG106ZAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 82 128
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 2 116
Datasheet
Upgrade
YAGEO
Parametric Equivalent
KEMET
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
10 µF -20%, +80% 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric)
1206YG106ZAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM31AV51C106ZUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206YG106ZAT2A
Description
CAP CER 10UF 16V Y5V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)