Image for AFFC10-10-100-THB-T is not available
AFFC10-10-100-THB-T
DigiKey Part Number
123-AFFC10-10-100-THB-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFFC10-10-100-THB-T
Description
FFC / FPC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Through Hole, Right Angle
EDA/CAD Models
AFFC10-10-100-THB-T Models
Category
Height Above Board
0.150" (3.80mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Locking Feature
Slide Lock
Series
Cable End Type
Straight, Tapered
Packaging
Bulk
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Flat Flex Type
FFC, FPC
Housing Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Actuator Material
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Number of Positions
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Kinked Pin
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.30mm