A-HDS15A-KG-TAXB | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 123-A-HDS15A-KG-TAXB-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | A-HDS15A-KG-TAXB |
Description | CONN D-SUB HD PLG 15POS R/A SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Type Plug, Male Pins | Backset Spacing 0.350" (8.89mm) |
Number of Positions | Features Board Lock, Grounding Indents |
Number of Rows 3 | Voltage Rating 250V |