Image for A-BL127-EG-Z04D is not available
A-BL127-EG-Z04D
DigiKey Part Number
123-A-BL127-EG-Z04D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-BL127-EG-Z04D
Description
FEMALE HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Tin
EDA/CAD Models
A-BL127-EG-Z04D Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Applications
General Purpose
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Number of Rows
1
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)