AVD50B-48S3V3-6L
DigiKey Part Number
454-1580-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVD50B-48S3V3-6L
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 15A 36V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
15A
Mfr
Power (Watts)
50 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Efficiency
91%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
8-DIP Module, 1/16 Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.5mm)
Voltage - Input (Max)
75V