ADNB064-15-1PM-C
DigiKey Part Number
454-1740-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADNB064-15-1PM-C
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 15V 96W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 15V 6.4A
Category
Power (Watts)
96W
Manufacturer
ARTESYN / Advanced Energy
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.90" L x 2.17" W x 3.54" H (99.0mm x 55.0mm x 90.0mm)
AC Voltage - Input
88 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, UR, TUV
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
6.4A