Q19P1CZZRYG12E
DigiKey Part Number
679-1767-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q19P1CZZRYG12E
Description
LED PNL IND GRN/RED/YW DIF 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green, Red, Yellow Diffused 60° 12V Green, 12V Red, 12V Yellow 20mA Green, 20mA Red, 20mA Yellow Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Q19P1CZZRYG12E Models
Category
Current
20mA Green, 20mA Red, 20mA Yellow
Manufacturer
APEM Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.75" (19.05mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
10.00mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
50mcd Green, 80mcd Red, 50mcd Yellow
Lamp Color
Green, Red, Yellow
Viewing Angle
60°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ratings
DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
12V Green, 12V Red, 12V Yellow