Q19P1BXXG110E
DigiKey Part Number
679-1763-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q19P1BXXG110E
Description
LED PNL IND GRN DIFF 10MM QUICK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Diffused 60° 110V 6mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Category
Current
6mA
Manufacturer
APEM Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.75" (19.05mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
10.00mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
60mcd
Lamp Color
Green
Viewing Angle
60°
Lens Color
Green
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Lens Transparency
Diffused
Ingress Protection
IP67
Ratings
AC
Base Product Number
Voltage
110V