KG373A2XXA21XXCV09XX10
DigiKey Part Number
KG373A2XXA21XXCV09XX10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KG373A2XXA21XXCV09XX10
Description
SWITCH ROCKER SPDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPDT 10A (DC) Panel Mount, Snap-In
Category
Actuator Type
Convex (Reverse V)
Mfr
Color - Actuator/Cap
Black
Series
Actuator Marking
Triangular Arrows
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 36.80mm x 21.08mm
Circuit
Operating Temperature
-10°C ~ 65°C