2005V3-BK
DigiKey Part Number
2243-2005V3-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2005V3-BK
Description
SAF-D-GRID 2005V SERIES VERTICAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades Panel Mount, Snap-In
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
Anderson Power Products, Inc.
Switch Features
No Breaker/Switch
Series
Accomodates a Fuse
No
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Part Status
Active
Termination
Solder
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 19.89mm x 26.80mm
Current Rating - Appliance Inlet
40A
Panel Thickness
0.039" (1.00mm)