SM5S28A-Q1
DigiKey Part Number
4530-SM5S28A-Q1TR-ND - Tape & Reel (TR)
4530-SM5S28A-Q1CT-ND - Cut Tape (CT)
4530-SM5S28A-Q1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM5S28A-Q1
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO218AB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 79A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
79A
Mfr
Power - Peak Pulse
3600W (3.6kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V