LT6658BHDE-1.2#PBF
DigiKey Part Number
161-LT6658BHDE-1.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT6658BHDE-1.2#PBF
Description
IC VREF SERIES 6V 0.1% 16DFN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series, Dual Voltage Reference IC Adjustable (Fixed) 1.2V 6 VV ±0.1% 150 mA 16-DFN (4x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT6658BHDE-1.2#PBF Models
Category
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 0.1Hz to 10Hz
0.8ppmp-p
Packaging
Tube
Noise - 10Hz to 10kHz
2ppmrms
Voltage - Input
3.5V ~ 36V
Reference Type
Series, Dual
Current - Supply
3.2mA
Output Type
Adjustable (Fixed)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Max)
6 V
Package / Case
16-WFDFN Exposed Pad
Current - Output
150 mA
Supplier Device Package
16-DFN (4x3)
Tolerance
±0.1%