LT3651EUHE-4.1#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 65
Datasheet
In Stock: 0
Charger IC Lithium Ion/Polymer 36-QFN (5x6)
LT3651EUHE-4.1#TRPBF
DigiKey Part Number
LT3651EUHE-4.1#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3651EUHE-4.1#TRPBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 36QFN
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT3651EUHE-4.1#TRPBF Models
Category
Charge Current - Max
4A
Manufacturer
Battery Pack Voltage
4.1V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Max)
32V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)