ADP7158ACPZ-1.8-R7
DigiKey Part Number
505-ADP7158ACPZ-1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP7158ACPZ-1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP7158ACPZ-1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7158ACPZ-1.8-R7
Description
IC REG LINEAR 1.8V 2A 10LFCSP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2A 10-LFCSP-WD (3x3)
EDA/CAD Models
ADP7158ACPZ-1.8-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
14 mA
Digi-Reel®
PSRR
70dB ~ 50dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V