ADP7112ACBZ-3.3-R7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 9 559
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-WLCSP (0.95x1.16)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
ADP7112ACBZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
505-ADP7112ACBZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP7112ACBZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP7112ACBZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7112ACBZ-3.3-R7
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 6-WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ADP7112ACBZ-3.3-R7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
140 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
320 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
6-XFBGA, WLCSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-WLCSP (0.95x1.16)
Voltage Dropout (Max)
0.42V @ 200mA