PD60-4H-1378-TMCL
PD60-4H-1378-TMCL
DigiKey Part Number
175-PD60-4H-1378-TMCL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD60-4H-1378-TMCL
Description
PANDRIVE NEMA24, 48V, 3.1NM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 24 200.0 Step 9 A 2.1VDC
EDA/CAD Models
PD60-4H-1378-TMCL Models
Category
Accuracy
±5%
Mfr
Torque - Holding (oz-in / mNm)
424.93 / 3000
Series
Size / Dimension
Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Packaging
Bulk
NEMA Frame Size
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads with Connector
Type
Hybrid
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Coil Type
Bipolar
Coil Resistance
0.15 Ohms
Voltage - Rated
2.1VDC
Features
Integrated Controller, Flatted Shaft
Current Rating (Amps)
9 A