PD42-1-1240-TMCL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 175-PD42-1-1240-TMCL-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PD42-1-1240-TMCL |
Description | PANDRIVE NEMA17, 24V, 0.22NM |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 17 200.0 Step 2 A 24VDC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PD42-1-1240-TMCL Models |
Category | Torque - Holding (oz-in / mNm) 31.15 / 220 |
Mfr | Size / Dimension Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm) |
Series | NEMA Frame Size |
Packaging Bulk | Diameter - Shaft 0.197" (5.00mm) |
Part Status Active | Length - Shaft and Bearing 0.945" (24.00mm) |
Type Hybrid | Mounting Hole Spacing 1.220" (31.00mm) |
Coil Type Bipolar | Termination Style Wire Leads with Connector |
Voltage - Rated 24VDC | Operating Temperature -20°C ~ 50°C |
Current Rating (Amps) 2 A | Coil Resistance 1 Ohms |
Steps per Revolution 200.0 | Features Integrated Controller, Flatted Shaft |
Step Angle 1.8° | Rotor Inertia 35gcm² |
Accuracy ±5% | Base Product Number |