MAX8881EUT25+T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MAX8881EUT25+T |
Description | IC REG LINEAR 2.5V 200MA SOT-6 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MAX8881EUT25+T Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 10 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable, Power Good |
Part Status Active | Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case SOT-23-6 |
Voltage - Input (Max) 12V | Supplier Device Package SOT-23-6 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 50mA |