MAX8510EXK18+T
DigiKey Part Number
MAX8510EXK18+TR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX8510EXK18+CT-ND - Cut Tape (CT)
MAX8510EXK18+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX8510EXK18+T
Description
IC REG LINEAR 1.8V 120MA SC-70-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 120mA SC-70-5
EDA/CAD Models
MAX8510EXK18+T Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Mfr
PSRR
78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V