MAX6126BASA25+T
DigiKey Part Number
MAX6126BASA25+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX6126BASA25+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX6126BASA25+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6126BASA25+T
Description
IC VREF SERIES 0.06% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.06% 10 mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
MAX6126BASA25+T Models
Category
Temperature Coefficient
5ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 0.1Hz to 10Hz
1.45µVp-p
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
2.7V ~ 12.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
8-SOIC
Tolerance
±0.06%