MAX6126A21+T
DigiKey Part Number
MAX6126A21+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX6126A21+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX6126A21+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6126A21+T
Description
IC VREF SERIES 0.06% 8UMAX
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.048V V ±0.06% 10 mA 8-uMAX/uSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX6126A21+T Models
Category
Temperature Coefficient
3ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 0.1Hz to 10Hz
1.3µVp-p
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
2.7V ~ 12.6V
Part Status
Active
Current - Supply
725µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.048V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
8-uMAX/uSOP
Tolerance
±0.06%