MAX6070BAUT18+T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MAX6070BAUT18+T |
Description | IC VREF SERIES 0.08% SOT23-6 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Series Voltage Reference IC Fixed 1.8V V ±0.08% 10 mA SOT-23-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MAX6070BAUT18+T Models |
Category | Noise - 0.1Hz to 10Hz 6µVp-p |
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated | Noise - 10Hz to 10kHz 5µVrms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Input 2.7V ~ 5.5V |
Part Status Active | Current - Supply 260µA |
Reference Type Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Output Type Fixed | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Package / Case SOT-23-6 |
Current - Output 10 mA | Supplier Device Package SOT-23-6 |
Tolerance ±0.08% | Base Product Number |
Temperature Coefficient 8ppm/°C |