MAX1898EUB42+T
DigiKey Part Number
MAX1898EUB42+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX1898EUB42+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX1898EUB42+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX1898EUB42+T
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10UMAX
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion 10-uMAX/uSOP
EDA/CAD Models
MAX1898EUB42+T Models
Category
Charge Current - Max
1.4A
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Battery Pack Voltage
4.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Max)
12V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Battery Chemistry
Lithium Ion
Mounting Type
Surface Mount
Number of Cells
1
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)