MAX1726EUK18+T
DigiKey Part Number
175-MAX1726EUK18+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX1726EUK18+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX1726EUK18+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX1726EUK18+T
Description
IC REG LINEAR 1.8V 20MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX1726EUK18+T Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
4.5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
12V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V