MAX16999AUA18+
DigiKey Part Number
MAX16999AUA18+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX16999AUA18+
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA 8UMAX
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX16999AUA18+ Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Mfr
PSRR
70dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Packaging
Tube
Control Features
Enable, Power On Reset, Reset
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V