LM4040BIM3-2.5/V+T
DigiKey Part Number
175-LM4040BIM3-2.5/V+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-LM4040BIM3-2.5/V+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-LM4040BIM3-2.5/V+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040BIM3-2.5/V+T
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 15 mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
LM4040BIM3-2.5/V+T Models
Category
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Current - Cathode
65 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Reference Type
Shunt
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±0.2%
Base Product Number
Temperature Coefficient
100ppm/°C