LY T66F-ABCA-46-3A4B-20-R33-Z
DigiKey Part Number
475-LYT66F-ABCA-46-3A4B-20-R33-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY T66F-ABCA-46-3A4B-20-R33-Z
Description
LED YELLOW 2PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2.2V 2-PLCC
Category
Current - Test
20mA
Mfr
Viewing Angle
55°
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Wavelength - Dominant
Part Status
Active
Wavelength - Peak
597nm
Color
Package / Case
2-PLCC
Configuration
Standard
Supplier Device Package
Lens Color
Colorless
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
3.50mm
Lens Size
2.60mm Dia
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V