LY L296-Q2R2-26-0-20-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LYL296-Q2R2-26-0-20-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LYL296-Q2R2-26-0-20-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LYL296-Q2R2-26-0-20-R18-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY L296-Q2R2-26-0-20-R18-Z
Description
LED YELLOW DIFFUSED 0603 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 588nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LY L296-Q2R2-26-0-20-R18-Z Models
Category
Lens Size
1.30mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
160°
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
White
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.70mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.65mm