LY G6SP-CBFA-36-3B5A-140-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LYG6SP-CBFA-36-3B5A-140-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LYG6SP-CBFA-36-3B5A-140-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LYG6SP-CBFA-36-3B5A-140-R18-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY G6SP-CBFA-36-3B5A-140-R18-Z
Description
LED TOPLED YELLOW 590NM 6PLCC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color Advanced Power TOPLED® Yellow 590nm 6-PLCC
Category
Current - Max
200mA
Mfr
Luminous Flux @ Current/Temperature
25lm (12lm ~ 38lm)
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
6-PLCC
Wavelength
590nm
Supplier Device Package
6-PLCC
Current - Test
140mA
Size / Dimension
0.130" L x 0.118" W (3.30mm x 3.00mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.35V
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)