LT Y87S-N1Q2-35-0-10-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LTY87S-N1Q2-35-0-10-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT Y87S-N1Q2-35-0-10-R18-Z
Description
LED GREEN CLEAR SMD R/A
Customer Reference
Detailed Description
Green 528nm LED Indication - Discrete 3.4V 2-SMD, Flat Leads
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.4V
Mfr
Current - Test
10mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
523nm
Configuration
Standard
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
2.20mm L x 1.20mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.20mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.70mm x 0.70mm