LT Y1SG-BACB-35-1-20-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LTY1SG-BACB-35-1-20-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LTY1SG-BACB-35-1-20-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LTY1SG-BACB-35-1-20-R18-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT Y1SG-BACB-35-1-20-R18-Z
Description
LED GREEN CLEAR SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 523nm LED Indication - Discrete 2.85V 2-SMD, J-Lead
Category
Lens Style
Irregular
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.85V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
2.45mm L x 1.20mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.90mm