LS G6SP.02-5D7D-78-G3R3-140-R18
DigiKey Part Number
475-LSG6SP.02-5D7D-78-G3R3-140-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LSG6SP.02-5D7D-78-G3R3-140-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LSG6SP.02-5D7D-78-G3R3-140-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
ADVANCE POWER TOPLED
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color Advanced Power TOPLED® Red 645nm (Typ) 6-PLCC
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
15lm (14lm ~ 16lm)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
6-PLCC
Color
Supplier Device Package
6-PLCC
Wavelength
645nm (Typ)
Size / Dimension
0.130" L x 0.118" W (3.30mm x 3.00mm)
Current - Test
140mA
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.13V
Thermal Resistance of Package
50°C/W
Lumens/Watt @ Current - Test
50 lm/W
Base Product Number
Current - Max
200mA