LS E63F-EAFB-1-1-50-R33-Z
DigiKey Part Number
475-LSE63F-EAFB-1-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LSE63F-EAFB-1-1CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LSE63F-EAFB-1-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS E63F-EAFB-1-1-50-R33-Z
Description
LED RED CLEAR 4PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 633nm LED Indication - Discrete 2.15V 2-SMD, J-Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.15V
Mfr
Current - Test
50mA
Series
Viewing Angle
30°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
645nm
Configuration
Standard
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
3.80mm
Lens Size
2.60mm Dia