LO Y876-Q2T1-24-0-20-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LOY876-Q2T1-24-0-20-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LOY876-Q2T1-24-0-20-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LOY876-Q2T1-24-0-20-R18-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LO Y876-Q2T1-24-0-20-R18-Z
Description
LED ORANGE CLEAR SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Orange 606nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, Flat Leads
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
610nm
Size / Dimension
2.20mm L x 1.20mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.20mm
Lens Size
1.70mm x 0.70mm