LCB E6SG-V2AB-4R6T-0-30-R18
DigiKey Part Number
475-LCBE6SG-V2AB-4R6T-0-30-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCB E6SG-V2AB-4R6T-0-30-R18
Description
LED BLUE DIFFUSED 4PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue LED Indication - Discrete 3.3V 4-PLCC
Category
Lens Size
2.40mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Series
Current - Test
30mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Package / Case
4-PLCC
Lens Color
Yellow
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
2.10mm