LA T67F.01-AABB-24-3A4B-20-R18
DigiKey Part Number
475-LAT67F.01-AABB-24-3A4B-20-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LAT67F.01-AABB-24-3A4B-20-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LAT67F.01-AABB-24-3A4B-20-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LA T67F.01-AABB-24-3A4B-20-R18
Description
LED AMBER CLEAR 2PLCC SMD
Detailed Description
Amber 618nm LED Indication - Discrete 2.2V 2-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
624nm
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Lens Size
2.40mm Dia
Height (Max)
2.10mm