LA B6SP-EAFB-24-G3R3-140-R33-Z
DigiKey Part Number
475-LAB6SP-EAFB-24-G3R3-140-R33-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LAB6SP-EAFB-24-G3R3-140-R33-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LAB6SP-EAFB-24-G3R3-140-R33-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LA B6SP-EAFB-24-G3R3-140-R33-Z
Description
LED AMBER CLEAR 2PLCC SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Amber 617nm LED Indication - Discrete 2.2V 2-SMD, Boomerang
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
140mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Package / Case
2-SMD, Boomerang
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
4.60mm L x 4.60mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
3.80mm
Lens Style
Round with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
3.40mm Dia