KB CULPM1.14-AUBQ-W3-0-1400-R18
DigiKey Part Number
475-KBCULPM1.14-AUBQ-W3TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-KBCULPM1.14-AUBQ-W3CT-ND - Cut Tape (CT)
475-KBCULPM1.14-AUBQ-W3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LOW-PROFILE, ULTRA-HIGH BRIGHTNE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color OSRAM OSTAR® Projection Compact Blue 454nm (448nm ~ 460nm) 1616 (4040 Metric)
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
1870mW (1640mW ~ 2100mW)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
110°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Color
Supplier Device Package
1616
Wavelength
454nm (448nm ~ 460nm)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Test
1.4A
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.95V
Base Product Number
Current - Max
6.6A