GT PSLR31.13-LUMQ-T1T2-1-150-R18
DigiKey Part Number
475-GTPSLR31.13-LUMQ-T1T2-1-150-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GTPSLR31.13-LUMQ-T1T2-1-150-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GTPSLR31.13-LUMQ-T1T2-1-150-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED DURIS S5 GREEN 540NM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color DURIS® S 5 Green 540nm (Typ) 1212 (3030 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GT PSLR31.13-LUMQ-T1T2-1-150-R18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Max
200mA
Mfr
Luminous Flux @ Current/Temperature
187lm (164lm ~ 210lm)
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Wavelength
540nm (Typ)
Supplier Device Package
SMD
Current - Test
150mA
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
6.25V
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)