CT DBLP31.12-6C5D-56-J6U6-20-R18
DigiKey Part Number
475-CTDBLP31.12TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-CTDBLP31.12CT-ND - Cut Tape (CT)
475-CTDBLP31.12DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED GREEN CLEAR SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 536nm LED Indication - Discrete 2.3V 3-SMD, No Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
536nm
Configuration
Standard
Package / Case
3-SMD, No Lead
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
2.20mm L x 1.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.70mm
Lens Size
1.73mm x 1.33mm