LMR-240-UF
DigiKey Part Number
1946-1063-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR-240-UF
Description
CABLE LMR-240 TPE 100'
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial Cable 100.0' (30.48m) 50 Ohms
Category
Length
100.0' (30.48m)
Manufacturer
Amphenol Times Microwave Systems
Jacket Color
Black
Series
Conductor Material
Copper, Bare
Packaging
Spool
Dielectric Material
Foam Polyethylene (FPE)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Dielectric Diameter
0.150" (3.81mm)
Cable Type
Coaxial
Shield Material
Aluminum; Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material
Thermoplastic Elastomer (TPE)
VoP, Velocity of Propagation
80.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.240" (6.10mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Shield Type
Braid
Base Product Number
Impedance
50 Ohms