P52-50-A-2B-D-4.5V-000-000
DigiKey Part Number
734-P52-50-A-2B-D-4.5V-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P52-50-A-2B-D-4.5V-000-000
Description
INDUSTRIAL PRESSURE SENSOR, 50 P
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 50PSI (344.74kPa) Absolute Male - 1/8" (3.18mm) NPT 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder, Threaded
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Manufacturer
Amphenol SSI Technologies
Accuracy
±0.25%
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Bulk
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Part Status
Active
Port Style
Threaded
Applications
Industrial Automation, Medical Ventilation
Termination Style
Deutsch, 3 Pin
Pressure Type
Absolute
Maximum Pressure
500PSI (3447.38kPa)
Operating Pressure
50PSI (344.74kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C