RTS718ND23S0332
DigiKey Part Number
889-RTS718ND23S0332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTS718ND23S0332
Description
CONN RCPT FMALE 23P GOLD SOLDER
Detailed Description
23 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
EDA/CAD Models
RTS718ND23S0332 Models
Number of Positions
23
Shielding
Shell Size - Insert
18-23
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
250VAC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C